System ERP dla e-commerce – kiedy warto w niego zainwestować?
Aktualności

System ERP dla e-commerce – kiedy warto w niego zainwestować?

Proces sprzedaży przez internet wymaga zaangażowania wielu sił i środków. To dynamiczne środowisko, w którym codziennie obecne są tysiące danych.

Obawiasz się, że wraz z rozwojem Twojej firmy wzrośnie presja konkurencyjna na dotychczas stosowane oprogramowanie? Osiągi i zasoby aktualnego sprzętu mogą przestać być wystarczające? Wartym uwagi rozwiązaniem staje się system do zarządzania firmą klasy ERP.

Oprogramowanie ERP – czym jest?

Skrót ten rozwijamy jako Enterprise Resource Planning. W dosłownym tłumaczeniu chodzi o zarządzanie zasobami przedsiębiorstwa. Zaimplementowanie oprogramowania tej klasy jest równoznaczne z integracją kluczowych działań naszej firmy – dotychczas prowadzonych osobno – w ramach jednego systemu.

Przykład stanowić może enova365, oprogramowanie od ponad dwóch dekad dostarczane przez polskiego producenta, firmę Soneta. System złożony jest z modułów odpowiadających m.in. za sprzedaż, logistykę czy kadry. Obecność wszystkich tych procesów w jednym systemie informatycznym istotnie zwiększa efektywność firmy. Zatrudnieni w niej pracownicy zyskują prosty, łatwy dostęp do niezbędnych im danych.

Jak rozpocząć udany proces wdrożenia?

Inwestycja ta radykalnie ingeruje w dotychczasową strukturę firmy. W związku z tym powinna zostać podjęta po dokładnym namyśle. Oprogramowanie ERP dostarcza wielu potencjalnych przewag biznesowych, lecz wymaga wcześniejszego zdefiniowania płaszczyzn, które chcemy usprawnić. Ważny jest dokładny wywiad, a także konsultacja z zespołem wdrożeniowym, reprezentującym dany system jako Autoryzowany Partner. To właśnie on stanowi najlepsze wsparcie w procesie definicji potrzeb.

Szczególną rolę gra wówczas doświadczenie Partnera. Odpowiedni zespół wdrożeniowy, oparty o wieloletnią pracę z systemem, sprawnie określi sytuację, którą zastał w środowisku Twojej firmy. Wspólnie możecie osiągnąć niezbędny cel każdej integracji z systemem ERP, czyli zwiększoną sprawność działania oraz dynamikę osiągnięć biznesowych.

System ERP w sprzedaży internetowej – jakie są korzyści?

Droga do osiągnięcia obu tych efektów wiedzie przez zapewnianą w ramach systemu automatyzację działania. To szczególnie ważny aspekt właśnie w branży e-commerce.

Każde zamówienie w obrębie sklepu internetowego wiąże się z wprowadzeniem do systemu konkretnych danych. To zdefiniowanie danego produktu, jego ceny, dostępności, sposobu wysyłki – kilka schematów, których sprawne przeprowadzenie jest niezbędnym elementem zachowania porządku w obrębie sklepu. Przy braku automatycznego działania każdy z nich wystawiony jest na ryzyko pomyłki ludzkiej. Jej efektem staje się bieżący chaos, którego narastanie w tak dynamicznym środowisku jest szczególnie niebezpieczne dla firmy.

Czas, który zyskamy przy uporządkowanym, automatycznym systemie działania, możemy wykorzystać na rozwój naszego przedsiębiorstwa. Obniżone zostają koszty, a także liczba pracowników, niezbędnych do obsługi systemów. Ich praca również może zostać przekierowana na nowe tory z korzyścią dla całej struktury firmy.

Zwiększoną sprawność działania sklepu odczuwają również korzystający z niego Klienci, co wpływa na wizerunek naszego przedsiębiorstwa. Zadowolenie użytkownika końcowego kreuje dodatkową płaszczyznę do rozwoju sklepu.

Znajdź odpowiedni moment i wejdź na wyższy poziom

Integracja enova z e-sklepu z systemem klasy ERP otwiera nowe możliwości przed przedstawicielami branży e-commerce. Choć decyzja wymaga przemyślenia, na tej drodze nie warto bagatelizować nawet drobnych sygnałów. Jeśli zysk Twojej firmy rośnie, ale zarazem w zarządzanie wkrada się drobny chaos, a dotychczasowy zespół pracowników przestaje wystarczać do obsługi rozwijającego się przedsiębiorstwa – warto sięgnąć po narzędzie, które może rozwiązać większość problemów.

Istnieje wiele propozycji usprawnień środowiska sklepu internetowego, lecz tylko jedna z nich rozwiązuje problemy w sposób kompleksowy. System ERP stanowi całościową odpowiedź na biznesowe bolączki. Skontaktuj się z firmą wdrożeniową i zadbaj o przyszłość swojego przedsiębiorstwa już dziś.