Polski Ład w enova365 — najważniejsze zmiany
Aktualizacje oprogramowaniaAktualności

Polski Ład w enova365 — najważniejsze zmiany

Wraz z pierwszymi dniami 2022 roku ruszyła zapowiadana rewolucja w polskim systemie podatkowym. Pakiet ustaw, znanych pod zbiorczą nazwą Polskiego Ładu, zmienił prawną rzeczywistość na skalę, której nie widzieliśmy od lat.

Szeroki zakres zmian stanowił wyzwanie dla wielu dostawców rozwiązań ERP. Na wysokości zadania ponownie stanęła firma Soneta, dostarczająca system enova365. Od ponad dwudziestu lat działalności jej oprogramowanie jest na bieżąco aktualizowane w oparciu o wszystkie zmiany w polskim prawodawstwie, niezależnie od ich skali czy charakteru. Dużym testem dla systemu enova365 był zakres i stopień skomplikowania Polskiego Ładu. Ponad 600-stronicowy zbiór przepisów został w pełni zaimplementowany do programu, poczynając już od grudnia minionego roku. Dopasowanie systemu do zmian w przepisach i dostarczenie wymaganych rozwiązań na czas, jest dla wielu Klientów podstawowym wyznacznikiem przy zakupie systemu ERP.

Ustawy tzw. Polskiego Ładu w obrębie programu podzielono na transze, których kolejność uzależniona została od tego, w jakim momencie dane przepisy wejdą w życie. System ten dał Klientom możliwość spokojnego, swobodnego oswojenia z nowymi realiami prawnymi.

Pierwsza z części pojawiła się w systemie już 15 grudnia.  Kolejne partie przepisów implementowano później czterokrotnie, wraz z kolejnymi nowelizacjami prawa – po dwa razy w styczniu oraz lutym. Do enova365 wprowadzono fundamentalne zmiany, które stały za ogólnymi założeniami całej podatkowej rewolucji. Poszczególne, wprowadzone wówczas mechanizmy, ułatwiły dostosowanie się Klientów do najważniejszych aspektów Polskiego Ładu.

System umożliwił wprowadzenie:

Zmian w obrębie PIT:

  • Wzrost kwoty wolnej od podatku do kwoty 30 000 zł.
  • Wzrost 2. progu podatkowego do 120 000 zł.
  • Wprowadzenie ulgi dla klasy średniej przy obliczaniu zaliczek na podatek.
  • Zmiany w składce na ubezpieczenie zdrowotne.
  • Nowe stawki przychodów w ryczałcie od przychodów ewidencjonowanych.

Zmian w obrębie CIT:

  • Uproszczenia – Estoński CIT.
  • Pakiet ulg podatkowych dla przedsiębiorców.
  • Podatek minimalny od korporacji.

Zmian w wysokości składki zdrowotnej

Wdrożenie nowego JPK: JPK_EWP(3) – Ewidencja Przychodów

Sprawne działanie firmy Soneta było w tym czasie szczególnie ważne dla księgowych. Skala zmian wpłynęła przede wszystkim na ich pracę. Odpowiedzialność producenta oprogramowania enova365, pomogła im przejść spokojnie przez najgorętszy okres na przełomie lat.

Zmianom w obrębie samego systemu na bieżąco towarzyszyły również działania edukacyjne, koordynowane we współpracy z ekspertami. Na stronach firmy udostępniony został e-book „Kompas na zmiany” [LINK: https://www.enova.pl/content/uploads/2021/11/soneta_ebook-kompas-na-zmiany_enova365_compressed.pdf], który przedstawiał najważniejsze zmiany prawne u progu 2022 roku. Wydanie do dziś jest na bieżąco aktualizowane, obejmując także pojawiające się nowelizacje do ustaw Polskiego Ładu.

Wraz z materiałami o charakterze informacyjnym firma umożliwiła również wszystkim zainteresowanym korzystanie z eksperckiej wiedzy w formie webinarów. Na specjalnych spotkaniach online już od pierwszych dni stycznia przedstawiane były najważniejsze zmiany oraz założenia nowej ordynacji podatkowej, w odniesieniu do mechanizmów wprowadzonych także w systemie enova365.

Nie bez znaczenia pozostała rola wykwalifikowanego zespołu wdrożeniowego. Szeroka gama Autoryzowanych Partnerów enova365, dzięki wieloletniemu doświadczeniu sprawdziła się również w tym najbardziej intensywnym okresie.

Wdrożenie oprogramowania w czasach jego częstych zmian, wymaga szczególnej opieki nad danym przedsiębiorstwem. Bieżące zmiany prawne potrafią zmieniać sposób działania w danej branży niemal z dnia na dzień. Przez to zwiększa się liczba informacji, które przyswoić muszą nowi odbiorcy, zostający właśnie Klientami systemu. Kompetentny zespół wdrożeniowy potrafi uchronić firmę przed potencjalnymi komplikacjami, które wiążą się z takim natężeniem zmian. Drogą do tego są regularne działania edukacyjne i informacyjne.

Po niemal trzech miesiącach od wprowadzenia Polskiego Ładu, działania przedstawicieli enova365 nie ustają. Wciąż uaktualniane są wymieniane wyżej materiały edukacyjne, a jednocześnie trwają prace nad przygotowaniem kolejnych. Dotychczasowe spotkania w formie webinarów zostały spisane, a na ich bazie wydano specjalny e-book [LINK: https://www.enova.pl/content/uploads/2022/03/polski-lad-i-nie-tylko-najczesciej-zadawane-pytania-final.pdf] w formie pytań i odpowiedzi. Publikacja kompleksowo przedstawia całość dotychczas prowadzonych rozważań nad tzw. Polskim Ładem w pierwszym okresie jego obowiązywania. Trwają także przygotowania do kolejnej zmiany przepisów, zaplanowanej na lipiec bieżącego roku.

W obliczu wielu modyfikacji i aktualizacji systemu w celu zapewnienia zgodności z prawem użytkownicy enova365 nigdy nie są zostawieni sami sobie. Każdy Klient, który korzysta z rozwiązania ERP firmy Soneta, może liczyć na opiekę merytoryczną, zapewnianą przez wykwalifikowaną kadrę ekspercką. Każda zmiana wprowadzana jest odpowiednio wcześnie, co umożliwia przystosowanie się do nowych realiów. Podczas samego wdrożenia Autoryzowani Partnerzy służą pomocą i doświadczeniem niezależnie od intensywności zmian w danym okresie. Z enova365 nigdy nie zgubisz się wśród zmieniających się przepisów.