Co to jest system ERP? Do czego służy? Kiedy okaże się pomocny?
Aktualności

Co to jest system ERP? Do czego służy? Kiedy okaże się pomocny?

Podstawowy cel systemu ERP to integracja wszystkich działów i funkcji w przedsiębiorstwie. Integracja polega na wykorzystaniu wspólnej bazy danych w ramach zaledwie jednego systemu, którego zadaniem jest poprawne zgromadzenie i zarządzanie danymi. Dzięki ERP firma posługuje się tylko jednym zbiorem danych. System ERP nazywa się enova365. Na czym polega jego fenomen?

Sprawne zarządzanie wszystkimi procesami w firmie to obecnie „must have” nowoczesnego przedsiębiorstwa. Z każdym rokiem przed przedsiębiorcami pojawiają się nowe zadania, którym trzeba stawić czoła. Zmiany wewnątrz firmy i sprawne zarządzania wszystkimi procesami to gwarancja, że Twoja firma podczas codziennej pracy będzie wykorzystywała swój potencjał do maksimum. Pomóc w tym mają programy ERP. Co oznacza ten skrót i do czego służy ten program? Na wszystkie te pytania znajdziesz odpowiedź poniżej.

Co to jest system ERP?

Ze skrótem ERP z pewnością spotkał się każdy właściciel firmy, któremu zależy na tym, by wprowadzić swój biznes na jeszcze wyższy poziom. ERP pochodzi od angielskich słów Enterprise Resource Planning, co w dowolnym tłumaczeniu oznacza planowania zasobami przedsiębiorstwa. Do takich zasobów możemy więc zaliczyć m.in. zasoby ludzkie (np. pracownicy), zasoby informacyjne (są to wszystkie dane, które są niezbędne do działania firmy. Chodzi tu np. o wykorzystywaną technologię), zasoby finansowe (środki finansowe), zasoby rzeczowe (np. budynki, magazyny, sprzęt, surowce). Bez względu na to jaki biznes prowadzisz, tylko optymalne zarządzanie wszystkimi zasobami doprowadzi do sukcesu i rozwoju Twojego przedsiębiorstwa.

Właśnie po to, by skutecznie zarządzać zasobami, wprowadzać dynamiczne, skuteczne zmiany oraz zyskiwać przewagę nad konkurencją powstały programy ERP. Takie oprogramowanie służy do zintegrowania wszystkich procesów w firmie. ERP to specjalnie stworzone środowisko, które wspiera firmę w przeprowadzeniu takich działań jak: zarządzanie finansami, kontrola księgowości, zarządzanie środkami trwałymi, wsparcie marketingowe, sprzedaż, wspieranie pracy magazynów, produkcją, pracami serwisowymi oraz nadzorowanie projektami.

System ERP pomaga przedsiębiorstwom od ponad 50 lat

Czy wiesz, że systemy ERP nie są nowością? Historia programów ERP sięga lat pięćdziesiątych XX wieku. Właśnie wtedy powstały pierwsze programy, które miały służyć zarządzaniem stanów magazynowych. Lata rozwoju technologii, przedsiębiorstw i nowych możliwości w prowadzeniu biznesu sprawiły, że systemy ERP zaczęły się również rozwijać. Nie od razu jednak system ERP nazywał się Enterprise Resource Planning. W latach pięćdziesiątych Amerykańskie Stowarzyszenie Sterowania Produkcją i Zapasami (APICS) stworzyło program MRP, czyli Material Requirements Planning, który zajmował się organizacją gospodarki materiałów w danym przedsiębiorstwie. Kolejne wersja czyli MRP II powstał w latach osiemdziesiątych i został określony jako nowy system do planowania zasobów produkcyjnych. Ciągłe zmiany nad systemem przez lata doprowadziły do poszerzenia funkcjonalności o nowe rozwiązania (np. kadry, płace, księgowość). Wszystkie zmiany sprawiły, że powstał system ERP, który znamy obecnie.

Kiedy system ERP okaże się pomocny?

Głównym zadaniem systemów ERP jest zwiększenie efektywności wszystkich procesów w danym przedsiębiorstwie. Nowoczesne systemy ERP wspomagają pracę w takich dziedzinach jak:

  • Finanse i księgowość
  • Zarządzanie środkami trwałymi
  • Marketing
  • Sprzedaż i kupno
  • Zarządzanie magazynem i zapasami
  • Prace produkcyjne
  • Wspomaganie serwisu
  • Zarządzanie projektami
  • Tworzenie raportów i analiz

enova365 czyli najnowocześniejsza wersja systemu ERP zapewnia m.in. dostęp do wszystkich funkcjonalności z poziomu przeglądarki internetowej, dostęp do rozbudowanego programu CRM, wykorzystanie narzędzi analitycznych, stały dostęp do danych, zdalną komunikację z firmą, samoobsługę pracowniczą, efektywne wykorzystanie pracy zdalnej, szybszy obieg informacji, przyśpieszony cykl sprzedaży.

Nowoczesne przedsiębiorstwa potrzebują profesjonalnego wsparcia. System enova365 w zależności od wybranego pakietu stwarza nowe możliwości rozwoju. Dzięki programowi bez problemów ogarniesz sprawy związane z rosnącą liczbą zleceń, pracowników i obiegiem informacji w przedsiębiorstwie. enova365 wzmocni Twoją firmę i będzie się rozwijać razem z nią. Skontaktuj się z naszymi ekspertami i przekonaj się dlaczego profesjonalny system ERP to „niezbędnik” nowoczesnej firmy.