Kiedy powstał system ERP? Czym jest? Jakie ma plusy?
Aktualności

Kiedy powstał system ERP? Czym jest? Jakie ma plusy?

Pierwsze wzmianki odnośnie oprogramowania ERP to lata 50. XX wieku. To wtedy wprowadzono nieskomplikowane systemy, które wykorzystywano przede wszystkim do zarządzania stanami magazynowymi. Z upływem kolejnych lat zarówno zainteresowanie tym systemem, jak i jego funkcjonalność nieustannie rosła. Czym jest obecnie system ERP?

Zanim przejdziemy do korzyści oraz wyjaśnienia czym jest aktualnie oprogramowanie ERP przenieśmy się jeszcze w czasie. Za pierwsze kroki systemu ERP odpowiada Amerykańskie Stowarzyszenie Sterowania Produkcją i Zapasami. Oprogramowania używano z powodzeniem przez następne 30 lat, oczywiście z drobnymi modyfikacjami. Dopiero w latach 80. powstała zupełnie nowa odmiana oprogramowania, które coraz szybciej się rozwijało i było rozbudowywane o liczne, nowe funkcjonalności.

Czym jest teraz oprogramowanie ERP?

System ERP to obecnie oprogramowanie dla firm, dzięki któremu możliwe jest zintegrowanie wszystkich procesów zachodzących w organizacji. Oprogramowanie tego typu tworzy wręcz interaktywne środowisko, które jest doskonałym wsparciem dla każdego przedsiębiorstwa m.in. w analizie, zarządzaniu procesami biznesowymi a także stanach magazynowych a nawet może być pomocne w działaniach marketingowych.

ERP jest to system, który współcześnie bez problemu obejmuje całość procesów produkcji i dystrybucji, które zachodzą w danej firmie. Cel oprogramowania jest niezmienny od lat – integracja wszystkich operacji danej firmy, usprawnienie i uproszczenie procesów biznesowych oraz automatyzacja biznesu. Ponadto ERP powala obecnie na dostęp do oprogramowania za pośrednictwem przeglądarek internetowych, wyposażany jest w narzędzia analityczne Business Intelligence oraz daje klientowi możliwość tworzenia innowacyjnych serwisów internetowych z dostępem dla klientów i kontrahentów.

Korzyści z wdrożenia systemu ERP w firmie

Rozwój przedsiębiorstwa zmusza do nieustannego poszukiwania nowych możliwości, dzięki którym można usprawnić biznes. Wraz z rozwojem firmy wzrasta liczba pracowników, produktów oraz usług oferowanych przez dane przedsiębiorstwo. Z tego powodu zarządzanie stanowi nie lada wyzwanie. Oprogramowanie ERP w dużym stopniu ułatwia to zadanie.