Jak zarządzać nieruchomościami?
Aktualności

Jak zarządzać nieruchomościami?

Na tytułowe pytanie jest tylko jedna właściwa odpowiedź – skutecznie. Tymczasem nie jest to wcale takie proste, biorąc pod uwagę złożoność wszystkich działań podejmowanych w zakresie zarządzania nieruchomościami. Dokumentacja, administracja, finanse, kadry, dbałość o właściwy stan obiektów czy reprezentowanie właściciela budynków na zewnątrz – wszystko to wymaga wielu wysiłków i związane jest z dużą odpowiedzialnością. Jak sobie pomóc, by móc działać efektywnie i by dokonana niegdyś inwestycja nie generowała strat a przynosiła realne zyski?

To wyzwanie zwłaszcza dla firm i osób, które zarządzaniem nieruchomościami zajmują się na co dzień, zawodowo, działając na zlecenie prywatnych właścicieli obiektów, przedsiębiorstw czy wspólnot mieszkaniowych. O tym, jak ważna jest to rola świadczy sam fakt, iż najważniejsze kwestie z tym związane unormowane zostały przepisami prawa. Co więcej, wyzwanie rośnie proporcjonalnie do ilości obsługiwanych budynków.

Zarządzanie nieruchomościami – najważniejsze kwestie

Zarządzanie nieruchomościami to szereg czynności, których celem jest racjonalne gospodarowanie określonymi nieruchomościami. Każdy właściciel obiektu musi bowiem liczyć się z pewnymi obowiązkami, które musi spełnić, by użytkowanie obiektów było legalne, bezpieczne i korzystne. Wszystko to wymaga odpowiedniej wiedzy oraz zajmuje mnóstwo czasu, stąd też osoby będące w posiadaniu kilku nieruchomości bądź większych obiektów zwykle korzystają z pomocy profesjonalnej firmy. Dzięki temu mają pewność, że ich własność zostanie objęta należytym nadzorem, zaś inwestycja będzie przynosić zyski.

Zarządca nieruchomości to wymagający zawód. Co prawda zakres podejmowanych działań może się nieznacznie różnić, biorąc pod uwagę zarówno specyfikę obiektów, jak i sposób ich użytkowania, natomiast w każdym przypadku będzie to:

 • utrzymywanie budynków zgodnie z przeznaczeniem;
 • zachowanie obiektów w niepogorszonym stanie;
 • dbałość o bezpieczeństwo użytkowania nieruchomości;
 • właściwa gospodarka ekonomiczno-finansowa oraz energetyczna budynków;
 • bieżące administrowanie obiektami;
 • podejmowanie słusznych inwestycji w nieruchomości;
 • reprezentowanie właściciela nieruchomości na zewnątrz – w sprawach powiązanych z tym tematem.

Wygodne i efektywne działania – zarządzaj nieruchomościami z enova365

Podobnie jak księgowa korzysta z nowoczesnych programów, które znacznie ułatwiają, przyspieszają i optymalizują jej pracę, tak i zarządca nieruchomościami ma teraz taką możliwość – wszystko dzięki modułowi „Nieruchomości” enova365. To rozwiązanie pozwalające na zautomatyzowanie i uproszczenie części procesów. Ponadto dzięki niemu można swobodnie działać w zakresie:

 • szeroko pojętego zarządzania bazą nieruchomości;
 • obsługi realizowanych procesów biznesowych, m.in. umów z najemcami i wykonawcami;
 • przygotowywania i archiwizowania dokumentacji;
 • planowania poszczególnych działań, np. prac remontowych czy okresowych badań technicznych;
 • rozliczania najmu i wystawiania faktur.

Oprogramowanie z modułem dedykowanym zarządcom nieruchomości pozwala zebrać w jednym miejscu komplet informacji o nieruchomościach. Co więcej, możliwa jest integracja z pozostałymi modułami enova365, takimi jak finansowanie czy inwentarz – całość natomiast można dopasować do indywidualnych potrzeb każdego klienta tak, by móc w pełni korzystać z takiego wsparcia, jakie jest nam potrzebne.

System jest bardzo prosty w obsłudze – umożliwia szybkie sprawdzenie dostępności lokali, dokonania rezerwacji terminu najmu czy ustalenie wysokości czynszu. Z jego pomocą szybko wypełnisz umowę i wystawisz fakturę, a gdy będzie taka potrzeba, skorzystasz z danych analitycznych. Całość jest przejrzysta, pozwalaj na komfortowe i bezpieczne użytkowanie z każdego miejsca i tylko przez upoważnione osoby.

Efektywne zarządzanie nieruchomościami to duże wyzwanie, jednak z pomocą enova365 znacznie sobie je ułatwiamy. Korzyści wykorzystania systemu odczuwa zarówno właściciel nieruchomości, sam zarządzający a nawet najemca. Takie wsparcie jest dziś koniecznie, by móc skutecznie wykonywać powierzoną nam pracę.